Zawieszenie spłat po restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A.


         Postanowieniem z dnia 13 grudnia 2022 roku, wydanym w sprawie o sygn. akt I C 2269/21 przeciwko Getin Noble Bank S.A., Sąd Okręgowy w Poznaniu (SSO Sławomira Hańczewska) uwzględnił wniosek złożony w imieniu Kredytobiorców przez Kancelarię o udzielenie Kredytobiorcom zabezpieczenia poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania przez nich spłaty rat kapitałowo – odsetkowych, zakazanie bankowi złożenia Kredytobiorcom oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytowej  oraz zakazanie Pozwanemu przekazywania informacji do Biura Informacji Kredytowej S.A. oraz do biur informacji gospodarczych dotyczących braku spłaty rat kapitałowo –odsetkowych wynikających z umowy kredytu hipotecznego w celu ujawnienia ich w rejestrach prowadzonych przez w/w podmioty. Jednocześnie Sąd odstąpił od uzasadnienia postanowienia, w całości podzielając argumenty zawarte we wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia został złożony po ogłoszeniu restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. Sąd uwzględnił jednak argumentację Kancelarii, że w niniejszej sprawie nie ma zastosowania zakaz wszczynania postępowania zabezpieczającego wynikający z art. 135 ust. 4 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

Sprawa jest też o tyle nietypowa, że zawieszenie spłat dotyczy umowy kredytowej, co do której suma wpłat Kredytobiorców nie przekroczyła kwoty wypłaconego im kapitału. Jednak powództwo Kredytobiorców obejmuje zwrot nienależnego świadczenia wynikający z dwóch umów kredytowych (pierwsza z nich została już spłacona w całości), a suma spłat Kredytobiorców z tytułu obu umów przekroczyła sumę wypłaconych im kapitałów. Sąd uwzględnił tę okoliczność i udzielił zabezpieczenia roszczenia niemajątkowego, jakim jest żądanie ustalenia nieistnienia/nieważności „aktywnej” umowy kredytowej.

Postanowienie nie jest prawomocne.

Sprawę prowadzi r. pr. Blanka Kowalczyk